VŠE O KONTRAINDIKACÍCH

KOMU NENÍ VHODNÉ NASTŘELIT NÁUŠNIČKY

Osoba by měla být v kondici a plném zdraví. Nastřelení by nemělo probíhat u onemocnění, a to jak celkového, tak místního. Celkovým onemocnění mámena mysli například horečky, angina, celkové nachlazení, vleklá těžká onemocnění, vážné psychické problémy aj. Místím onemocněním se rozumí především exémy a jiná kožní onemocnění, úrazy aj. v místě nebo blízkem okolí místa nastřelení.

KDY NENÍ VHODNÉ NASTŘELIT NÁUŠNIČKY

Krom výše udevedných podmínek jistého zdraví, je to více méně náš budoucí program. Proto nastřelení uspíšíme neboodsuneme plánujeme-li hory, dovolenou, dětský tábor, velkou oslavu aj. Není tedy vhodné nastřelit náušničky a druhý den odlétat na dovolenou nebo ten večer naplánovat rodinnou dovolenou. Za pár dní ovšem již můžeme vyrazit. není to žádné velké "zranění", abychom, až na vyjímky, byli omezovány.

 

Očkování - před očkováním je vhodné dodržet odstup alespoň jednoho dne. Po očkování dva a více dnů, pokud ovšem nebyla reakce na očkování. Většinou s emaminky řídí doporučením jejich pediatra, které se většinou velmi liší :-)

 

Koupání - první den koupání vynecháme, ale potřebujeme-li dítě vykoupat, přistoupíme spíše ke sprše. Tekoucí voda, teplá a čistá, smyje nečistoty které ulpěly v okolí dírky a na náušnici z ovzduší, oděvů, vlasů aj. Další dny koupeme dle našeho režimu. Koupel a sprcha se pediatry a dermatology doporučuje jednou za dva až tři dny, s přihlédnutím na podmínky (horko, průjmy nebo naopak zima, nachlazení atd.).

 

Plavání - ten den není kojenecké plavání vhodné. Od 2 dne plavání nevadí. Kojenecké plavání nemá potopená ouška stále, dalo by se těch 30 inut přirovnat koupeli doma. Předpoklad je čistá a teplá voda. Koupání ve velkých veřejných plovárnách a přírodních koupalištích se doporučuje s minimálním odstupem 7 dní.

 

Dovolená - odjezdy na pobyty mimo domácí prostředí se doporučuje 2-3 dny (babička, chalupa). Na delší nebo vzdálenější pobyty (dětský tábor, soustředění, moře, hory, turistika, lázně aj.) je vhodné dodržet alespoň 5, lépe však 7 dní.

 

Mimořádné situace - plánujte nastřelení s dostatečným odstupem před aktivitami, které nejsou běžnou součástí vašeho života. Svatba, ples, závody, vystava, podnikové výjezdové zasedání, wellness a další.

 

Nevhodné je například období separace - separační úzkost je normální fází vývoje dítěte. Projevuje se většinou pláčem a rozrušením, a to ve chvíli, kdy je dítě odděleno od mateřské osoby nebo se nachází v cizím prostředí či mezi neznámými lidmi.

 

Zánět - se zánětem u všech těchto činností nemůžeme dopředu kakulovat. Přesto, že budeme dodržovat doporučené rady, jak ošetřovat dírku, může  zánět proběhnout. Proto se nemusíme zbytečně strachovat dopředu. Nikdy to neovlivníme, dítě si může sáhnout na oško špinavýma ručkama, někdo vedle nás kýchne aj. Záněty se velmi, ale opravdu velmi eliminutí, tím, že se nastřelují sterilní náušnice, čemuž u píchání není.

Více o zánětech najdete v rubrice Vše o komplikacích

 

 

KAM NENÍ VHODNÉ NASTŘELENÍ NÁUŠNICE

Nastřelení náušnoce je vhodné pouze do míst pro tento zákrok určené. U nás nabízíme nastřelování pouze do ucha. Jiné části těla neprostřelujeme. Občas na výslovné přání klientky, nastřelujeme do strany nebo hormí části ucha. V těchtoo případech je nutné, dbát speciálnícho opatření v péči o dírky, protože chrupavka nemá cévní zásobení.

RÝMA OD PODZIMA DO JARA, KDY NASTŘELIT NÁUŠNICE?

Pokud dítě má vleklou zimní rýmu, která je spíště vazomotorického nebo alergického charakteru, je možné v klidnější fázi náušničky nastřelit. Najdou se bohužel i takové děti, co mají rýmu či  soplení celý rok. Pak bychom opravdu nenalezli vhodný termín k aplikaci náušniček. Pokud nemá dítě zvýšenou teplotu je možné náušnočky aplikovat.